sobota, 23 maja 2015

                                                            Jak kąpać świnkę morską?

Świnki morskie (zwłaszcza gładkowłose) zwykle nie wymagają kąpieli. Są to czyste zwierzątka, które same potrafią zadbać o swoje futerka. Wystarczy, że dbasz o klatkę, by była stale czysta, miała często zmienianą ściółkę i pilnujesz, by nie zostawały w niej resztki świeżych warzyw i owoców. Czasem jednak świnki morskie mogą mieć problemy zdrowotne lub zwyczajnie się ubrudzą w takim miejscu, do którego nie mogą same sięgnąć pyszczkiem. W takich sytuacjach świnki morskie można kąpać, jednocześnie pamiętajmy, że zbyt częste kąpiele mogą wysuszyć skórę zwierzątka. Natomiast gdy użyjemy do tego nieodpowiednich płynów, możemy doprowadzić do podrażnień wrażliwej skóry świnki.
Zanim przystąpisz do kąpania swojej świnki morskiej, przygotuj wszystko, co będzie Ci potrzebne, by nie stresować dodatkowo mokrego zwierzątka bieganiem i gorączkowym szukaniem rzeczy. By sprawnie i szybko wykąpać świnkę morską będziesz potrzebowała:
  • czystego płaskiego zlewu, po którym świnka morska nie będzie się ślizgać (najlepiej kuchennego),
  • dwóch ręczników,
  • szamponu dla świnek morskich lub szamponu dla noworodków
  • miękkiej szczotki do sierści,
  • sprawdzonej suszarki do włosów,
Na początku, zanim świnka trafi do wody, bierzemy ją na kolanka i uspokajamy. Druga osoba może w tym czasie przygotować wodę tak, by była odpowiednio ciepła. Świnki morskie mają odrobinę wyższą temperaturę ciała niż ludzie. Sprawdźmy łokciem, woda powinna być ciepła, nie gorąca. Ustawiamy, by strumień wody był delikatny. Pod świńskie łapki możemy podłożyć ręczniczek, by zwierzątko się nie ślizgało i czuło się dzięki temu bezpieczniej.
Wkładamy do zlewu świnkę morską. Moje zwierzątko lubi takie prysznice, sama wchodzi pod wodę i grzeje sobie plecki i zadek, po chwili rozkłada się w pozie oznaczającej relaks – wyciąga tylną łapkę. W tym czasie delikatnie zwilżamy futerko pupila. Omijamy oczy, nosek i okolicę uszu, dbamy by nie dostała się do nich woda. Pamiętamy, by w trakcie kąpieli nigdy nie zostawiać świnki samotnie w wodzie ani na chwilę i nie odchodzić od zlewu. Sprawdzajmy również czy temperatura wody odpowiada futrzakowi. Jeśli jest on niespokojny, można przygotować smakołyki i podawać mu w trakcie kąpieli. To jednak normalne, że z początku będzie się bał.

Świnka morska potrzebuje specjalnego szamponu. Ten przeznaczony specjalnie dla niej, nie zawiera żadnych perfum ani innych substancji, które mogłyby podrażnić wrażliwą skórę zwierzątka. Zawierają za to środki zapobiegające grzybicom i pasożytom skórnym. Szampon wmasowujemy w futerko okrężnymi ruchami tak, by pokryło się całe pianą z szamponu, następnie spłukujemy. Jeśli świnka morska jest mocno brudna, czynność należy powtórzyć. Upewnijmy się jednak, że szampon został dokładnie spłukany z sierści.
Uszka czyścimy natomiast wacikiem lub pałeczkami do uszu przeznaczonymi dla dzieci (są miękkie i lepiej zbierają brud). Dbajmy o to, by świnka miała z nami cały czas kontakt wzrokowy i dotykajmy ją ręką. Będzie czuła się bezpieczniej. Nie zapominajmy też w trakcie kąpieli, jak wrażliwy jest kręgosłup zwierzątka, zwłaszcza gdy obciążony jest dodatkową masą wody zbierającą się w futerku.
Czystą świnkę morską kładziemy na ręczniku i delikatnie ją osuszamy. Zapewniamy jej spokój i ciepło, po wyjściu z wody. Mój zwierzak bardzo lubi suszenie suszarką. Nastawiamy ją na małe obroty i trzymamy z dala od ciała świnki (około 40 cm), by podmuch nie był zbyt gorący. Osobiście, zawsze trzymam rękę gdzieś na ciałku świnki, tak by podmuch z suszarki trafiał także i na nią, w razie gdyby był zbyt gorący, szybko wyłączam suszarkę. Po wszystkim wyszczotkujmy futerko.
Jeśli nie jest to absolutnie konieczne, nie kąpmy świnek morskich. Ich sierść jest naturalnie natłuszczana i nie potrzebuje tego. Zwłaszcza, jeśli zwierzątko jest z nami dopiero kilka dni, nie powinniśmy dostarczać mu dodatkowych stresów. Nigdy nie nalewajmy wody tak, by zwierzątka mogły się utopić, one raczej nie lubią pływać. Pamiętajmy też, by czystą świnkę (ważne, by była zupełnie sucha, gdyż w przeciwnym przypadku mogłaby się zaziębić) wkładać po kąpieli do czystej klatki, żeby się od razu nie zabrudziła. Być może Twoje świnki morskie, tak jak moja polubią ciepłe kąpiele.

Brak komentarzy: